Kredi Kartı Güvenlik Kodu nedir , nerede yazar?

yorumsuz
92.001

Kredi Kartı Güvenlik Kodu nedir? CSC (CVC) Nedir?

CVV2/CVC2 Nedir?

Bu yazımız güvenli internet alışverişleriniz için hazırlandı ve yazımızda kredi kartı güvenlik kodu nedir? Kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar? Kredi kartı güvenlik kodu olmadan işlem yapılır mı? Gibi sorulara cevap veriyoruz.

Öncelikle şunu açıklamak gerekir ki , kısaca “CSC” şeklinde yazılan ve internet üzerinden alış veriş yapılırken gerekli olan Kredi Kartı Güvenlik Kodu (Card Security Code) demektir.

Kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar?

Güvenlik numarası ya da güvenlik kodu kartın neresindedir?

MasterCard  Visa kart  ve Discover kredi kartlarında , bu kod kredi kartınızın arkasında basılı olan genelde beyaz alnda yazılı olan 3 haneli koddur. Kredi kartı numaranızdan sonra sağ tarafta yer alır.

Peki American Express güvenlik kodu nerededir?

Diğer kredi kartı türlerinden olan American Express kartları için kart güvenlik kodu olarak kartınızın ön tarafında yer alır.Kartı önündeki 4 haneli numara CSC (CVC) kodunu gösterir. Bu güvenlik numarası ( güvenlik kodu) , Kredi Kartı numarasının Sağındadır.

Bu  güvenlik kodu  kredi kartı işlemlerinizin  uygulanmasında kartınızın ve dolayısıyla bağlı hesabınızın güvenliğini sağlamaktadır.

Kredi kartı güvenlik kodu sadece online alış veriş işlemlerinde değil, taksitli işlemler için düzenli ödeme işlemlerinde de kullanılır. Unutmayın ki kredi kartınızı internet üzerinden alışverişe açık hale getirdiyseniz, CSC (CVC) yani kredi kartı güvenlik kodunu – numarasını gizlemeniz gerekiyor. Kredi kartınızdan alış veriş yapılması için bu kodun mutlaka bilinmesi gerekiyor.

Kredi kartı numaranızın tamamı bilinse bile eğer kredi kartınızın son kullanma ay ve yılı ile güvenlik kodu bilinmiyorsa ,kredi kartından para çekimi yapılamaz yani alışverişte kullanılamaz.

Adı üzerinde güvenlik numaranızı güvenmediğiniz hiç kimse ya da firma ile paylaşmayın.

Bir önceki yazımız olan Banka Kasası Kiralama ve Altın Hesabı başlıklı makalemizde altın hesabı açmak, banka altın günü ve banka kasası kiralamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,


Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın