Ziraat Bankası Iban Öğrenme

yorumsuz
493

            Uluslararası para transferi işlemlerinde kullanılan, Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak bilinen ve İngilizcesinin baş harflerinden meydana gelen iban Türkiye’de 2010 yılından bu yana uygulanmaktadır. IBAN YAZIMI Banka hesap numarasının başına ilk önce TR yazılır ki bu ülkeyi belirtir, daha sonrasında girilen rakamlar ile iban elde edilir. Elde edilen iban numarası ile EFT yapmanız, yanlış yapma olasılığınızı düşürdüğü için, daha güvenli bir yöntem olarak bilinmektedir. Ayrıca yurtdışına banka hesaplarından para transferi yapmak veya yurtdışından Türkiye’deki mevcut banka hesabına para göndermek isteyenler iban numaralarını öğrenmek zorundadır.

            Ziraat bankası iban öğrenme işlemi telefon bankacılığı ile yapılabileceği gibi ziraat bankası internet şubesi üzerinden de gerçekleştirilebilir. Ziraat Bankası internet şubesinde bulunan “Bankamız” linkini tıklayarak karşımıza gelen menüden müşteri ilişkileri kısmını tıklıyoruz daha sonra solda açılan menüden “IBAN Hesaplama” yazan linke tıklayarak istenilen sayfaya ulaşmak mümkün. Eğer telefon bankacılığı aracılığıyla iban numaranızı öğrenmek istiyorsanız, Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak sizi yönlendiren yanıt sistemi yardımıyla bu işlemi gerçekleştirmeniz tercih edilebilecek bir yöntemdir. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek iban numaranızı öğrenmeniz mümkün olmakla birlikte sıra beklemek ve zaman kaybı yaşanması nedeniyle bu işlemi banka şubesinden yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

            Eğer Ziraat Bankası iban öğrenme işlemini internet şubesi aracılığı ile öğrenmek istiyorsanız istenilen bilgiler şunlar; banka hesabınızın mevcut bulunduğu şubenin adı, banka hesabınıza ait müşteri numaranız, hesap numaranızın sonunda bulunan 4 haneli ek numarası. Şube kodunuz haricinde diğer bilgiler kullanmakta olduğunuz banka kartınızın üzerinde mevcuttur. Banka şube kodunu yine Ziraat bankası internet şubesinden öğrenmeniz mümkündür.

            Güvenliğiniz için iban numarası sorguladığınız internet sitesinin Ziraat Bankasına ait olduğundan, korsan bir internet sitesi olmadığından emin olun.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kasası Kiralama ve Altın Hesabı başlıklı makalemizde altın hesabı açmak, banka altın günü ve banka kasası kiralamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,


Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın